Celkem osm procent z celosvětového počtu takzvaných pasivních domů je na území České republiky. A jejich počet neustále roste. Zatímco před dvěma lety jich bylo jen 1600, letos jich je již kolem pěti tisíc. Odborníci navíc nevylučují, že v dohledné době předstihneme v počtu těchto staveb Německo či Rakousko.
Kromě neustále rostoucího stavebního sektoru má na stále větší oblibě domů s velmi nízkou energetickou náročností podíl také postupné odbourávání pověr, které kolem tohoto druhu staveb neustále existují.
Pevná okna a utěsnění jako pevnost? Není to pravda
- Jedním z nejčastějších mýtů o pasivních stavbách je, že kvůli maximální tepelné izolaci mohou mít pouze pevná, neotevíratelná okna. To není v žádném případě pravda. Taková stavba by byla nejen nepohodlná, ale dokonce nebezpečná.
- Okna naopak v létě umožní noční větrání, kdy dovnitř může pronikat chladnější vzduch a místnosti takzvaně předchladit. Náklady na chlazení během dne jsou pak o poznání nižší.
- S udržováním příjemných teplot celkovou izolací velmi pomáhá moderní stínicí technika. Venkovní žaluzie nebo předokenní rolety pomáhají v létě snižovat náklady na chlazení až o desítky procent, když zabrání přehřátému vzduchu v proniknutí do interiéru. Rolety navíc plní izolační funkci i v zimě, když naopak brání v úniku tepla ven. Náklady tak pomohou snížit až o 10 %.
- Samozřejmostí musí být kvalitně udělaný a zateplený plášť budovy a další domovní příslušenství. Významný podíl na úsporách mají také kvalitní hliníkové vchodové dveře.