3.8.2016 - Takzvané inteligentní domácnosti jsou v Evropě čím dál rozšířenější. Podle aktuálního výzkumu agentury Berg Insight bylo loni v Evropské unii evidováno asi 6,6 milionu domácností tohoto typu. A další nárůst odborníci očekávají. V roce 2020 by mělo v Evropě využívat tento druh technologie necelých pětačtyřicet milionů uživatelů. I když Česká republika se svými šesti procenty takto vybavených domovů zatím výrazně zaostává, odborníci registrují meziroční stoprocentní nárůst.
Inteligentní domácnost se vyznačuje buď komplexním, nebo částečným řídicím systémem ovládajícím různé technologie. Kromě těch relativně obvyklých, jako například zabezpečení, vjezdové brány nebo garážová vrata může centrální systém řídit také některé elektrospotřebiče, osvětlení, otevírání či zavírání oken, okenní rolety nebo žaluzie. Pomocí jednoho ovladače tak lze mít pod kontrolou celý dům.
Právě v létě nabývají tyto systémy na významu. Následující body vám prozradí, jak může v letních měsících inteligentní domácnost zpříjemnit život.
Stínicí technika se nastaví sama
Světelné a tepelné podmínky v domácnosti jsou jedny z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících kvalitu bydlení. V létě mohou navíc život výrazně znepříjemnit.
- Napojení předokenních rolet či žaluzií na centrální systém umožňuje ovládat je všechny jedním ovladačem. Není tedy nutné pracně obíhat celý dům a každou část nastavovat ručně.
- V případě vybavení systému slunečním čidlem je možné nastavení stínicí techniky na určité světelné podmínky. Zatímco ráno tak budou žaluzie či rolety vytažené, v průběhu dopoledne se automaticky spustí a zabrání tak přehřátí interiéru.
- Systémy jsou také naprogramovatelné na určité scénáře. Například při vyvolání scénáře pro vedra se v celém domě spustí žaluzie či rolety, zavřou okna a eventuálně zapne klimatizace.