8.8.2016 - Více než třicetistupňová vedra postihují čím dál častěji v létě Českou republiku. Čím tepleji ale je, tím horší podmínky bývají na pracovištích. Tak, jako je přirozené v zimě topit, musí zaměstnavatel v létě naopak zajistit přiměřené ochlazení pracovního prostředí. Podle vládního nařízení by se v něm totiž teplota měla pohybovat mezi 20 a 28 stupni Celsia, na místech se zvýšenou fyzickou náročností práce dokonce ještě méně. Vysoké teploty způsobují nejen zvýšenou únavu a tím větší riziko pracovních úrazů, ale také přímé zdravotní problémy jako bolesti hlavy, krvácení z nosu, nebo nevolnost přecházející do zvracení.
Následující tipy vám poradí, jak relativně jednoduchými způsoby zajistit, aby byly na vašem pracovišti optimální tepelné a také světelné podmínky. Také světlo má totiž na pracovní výkonnost nemalý vliv.
Teplo a světlo regulujte technikou
Nejjednodušší způsob, jak nastavit tepelné a světelné podmínky v interiérech, je pomocí moderních technologií. Je ale nutné ji využívat správně, jinak situaci nejen nezlepší, ale v některých případech ji může dokonce ještě zhoršit:
- Pokud možno vůbec nepustit světlo a teplo do interiéru. K tomuto účelu se hodí venkovní žaluzie nebo rolety. Zatímco venkovní žaluzie dokáží odclonit téměř 94 % tepelné energie slunečního záření, interiérové žaluzie odcloní pouze zhruba 42 %. Venkovní stínicí technika tak pomáhá výrazně šetřit náklady na provoz klimatizace. Renomovaní výrobci navíc dbají i na to, aby nejenže nekazila vzhled domu, ale naopak jej vylepšovala a doplňovala.
- Další možností je nechat namontovat determální okenní skla nebo nalepení speciálních fólií. Ty dokáží pohltit velké množství tepla současně se snížením světelného záření. Nalepení je možné jak na zcela nová okna, tak dodatečné na již instalovaná.
- Tepelné podmínky v interiérech je samozřejmě možné doladit pomocí klimatizace. Rozdíly venkovních a vnitřních teplot by ale neměly přesáhnout 6 stupňů Celsia. Člověk jinak může velmi snadno dostat tepelný šok, ze kterého vznikají například letní rýmy nebo v horším případě angína. Riziko onemocnění se nadále zvyšuje, když je zaměstnanec nucen často střídat chladná a horká prostředí, například při četných pochůzkách.